Дослідження згуртованості громад


Фахівці Кризового центру БФ “Карітас Суми” в рамках проєкту #ECHO долучився до презентації «Дослідження соціальної згуртованості – фокус на українські громади в контексті війни», яке було проведено за спеціальною методологією виміру соціальної згуртованості, що використовується по всьому світу.

Дослідження було проведене в громадах Сумської області, зокрема в Краснопільській, Новаслободській, Бочечківській, Конотопській, Тростянецькій та Дубов’язівській територіальних громадах.

Дослідження дозволило виявити основні аспекти соціальних відносин, соціальної активності, суспільно-політичних викликів, пріоритизації потреб на рівні фокусних громад. Представлено особливості регіонального виміру, сприйняття досліджуваних питань різними групами респондентів (в тому числі вразливими аудиторіями) та кореляцію ставлення респондентів до окремих питань дослідження з рівнем їх соціальної згуртованості.

Також визначено індикатори, що впливають на соціальну згуртованість у громадах України; пом’якшують соціальну напругу (що може мати місце у процесі адаптації громади до нових груп, таких як ветерани та ВПО); сприяють довірі, інклюзивності та справедливості, соціальному залученню, спільним цінностям, ідентичності та співпраці.

За результатами дослідження з’ясувалося, що індекс згуртованості відрізняється залежно від типу громад: чи це тилові, чи профронтові, чи деокуповані громади. Соціальна згуртованість вимірювалася у розрізі трьох компонентів: соціальні відносини, включення (наскільки громадяни спільнот включені у процеси прийняття рішень на місцевому рівні) та фокус на спільне благо.

Рівень соціальної згуртованості значно відрізняється залежно від регіону проживання в Україні – найбільш близькі до середніх показники фіксуються у м. Києві, і значно вище у громадах, що належать до тилових областей. І, навпаки, в прифронтових та деокупованих областях рівень соціальної згуртованості значно нижче. Компонента фокус на спільне благо має негативний баланс в усіх регіонах України.

Загальний показник Соціальної згуртованості в Україні на лютий-березень 2024 дорівнює +12.5 пунктів. Важливим аспектом українського суспільства є високі частки протилежних груп: 45% респондентів виявляють високий рівень соціальної згуртованості, 33% – низький і 22%
– посередній.

 

, ,

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *